BetaSystem - Instalacje i usługi elektryczne w Olsztynie

Audyty energetyczne

Audyt energetyczny lub świadectwo energetyczne - czyli dokument mówiący o zużyciu energii przez budynek, czy obiekt budowlany. Od 1 stycznia 2009 roku zaczeły obowiązywać świadectwa energetyczne dla mieszkań i obiektów budowlanych, które są sprzedawane lub wynajmowane. Jest to efektem wdrożenia dyrektywy unijnej.

Zgodnie z Dyrektywą 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej z dnia 16 grudnia 2002 r., Polska i pozostałe Państwa Członkowskie zobowiązane są do promowania poprawy charakterystyk energetycznych obiektów budowlanych, które określają wielkość energii (wyrażonej w kWh/m2/rok), niezbędnej do zaspokojenia potrzeb energetycznych dla eksploatacji budynku. Tego typu działania uwarunkowane są wyraźnym wzrostem zużycia energii i emisji CO2 przez sektor usługowy i mieszkaniowy, w którym ponad 40% końcowego zużycia energii we Wspólnocie stanowią budynki. Jednym z podstawowych elementów poprawy charakterystyk energetycznych budynków, jest sporządzenie świadectwa energetycznego, które wskazuje możliwe do realizacji przedsięwzięcia, które pomogą zminimalizowania zapotrzebowanie w energię, a co za tym idzie obnizy koszty eksploatacji budynków. Świadectwa energetyczne wykonywane są przez uprawnione i wykwalifikowane do tego osoby, które opracowywują je na podstawie przyjętej w danym kraju metodologii działania.
 

Od początku 2009 roku, domy, mieszkania, powierzchnie biurowe, oraz magazyny które będą wynajmowane lub sprzedawane, mają obowiązek posiadania świadectw energetycznych. Cel wprowadzenia audytów energetycznych ma za zadanie promowanie budownictwa energooszczędnego.

Zalety wynikającez posiadania świadectwa energetycznego

  • Możliwość sprzedaży, wynajmu, czy oddania do użytkowania nieruchomości budowlanej,

  • Wyższa wartość rynkowa nieruchomości energooszczędnej, czyli tańszej w użytkowaniu i eksploatacji, której charakterystyki energetyczne potwierdzone są przez świaadectwo energetyczne,

  • Informacje o oszczędnościach w użytkowaniu obiektu jakie można uzyskać w przypadku zmian termoizolacyjnych (modernizacja - remontu) obiektu,

  • Informacje o potrzebnej ilości niezbędnej energii  potrzebenj do zaspokojenia potrzeb energetycznych danego obiektu budowlanego.